czwartek, 7 stycznia 2010

Amarantus

Amarantus, Amaranth lub w polskiej wersji szarłat jest jedną z najstarszych uprawianych roślin świata. Jego historia sięga aż 5000lat.

Nasiona uzyskiwano do wytworu mąki a liście i pędy służyły na dodatek warzywny. Nasionom przypisywano magiczną moc i sporządzano z nich placki które miały dać siłę wojownikom. Za to figurki z nasion po dodaniu ludzkiej krwi były ofiarą dla najważniejszych bogów.

Gdy do Ameryki przybyli misjonarze zakazali Indianom użycia amarantusa w celach religijnych, nie sprowadzil go z sobą do Europy tak jak zrobili to z kukurydzą czy fasolą. Amrantus w Europie pojawił się jako ozdoba ze względu na swe ozdobne kwiaty.

Dziś uprawiany jest nie tylko w Ameryce Południowej. Został nazwany zbożem XXI wieku i wzbudził zainteresowanie specjalistów od żywienia. Kilka lat temu podjęto próbę chodowania go w Polsce, warunki klimatyczne sprzyjają mu i największym powodzeniem cieszy się odmiana dająca nasiona. Istnieje już kilka Polskich odmian

Amarantus to dobre zródło białka, jest w nim więcej białka niż w mleku. Jego białko jest w wysokim stopniu przyswajalne- 75 %.Dla porównania wartość białka zawartego w kukurydzy wynosi 44%, w soi 68%, w mięsie 70%, w mleku 72%. Najwyższą wartość białka mają przetwory gdzie amarantus jest mieszany z innymi zbożami- do 90%.

W nasionach znajduje się wiele kwasów tłuszczowych i jedno i wielonienasyconych. Zawiera również błonnik poprawiający perystaltykę jelit.

Amarantus jest zródłem wielu składników mineralnych, np. zawiera on wapń – 250mg/100g, fosfor, potas i magne. Spożycie 100g g tego ziarna to pokrycie 1/3 zapotrzebowania codziennego na wapń. Zawiera on też 15mg/100g żelaza i tym bije wszystkie roślinne produkty, jest więc dobry na anemię i w ciąży. Wystarczy jeden posiłek dziennie z amarantusem aby zapewnić sobie dawkę zapotrzebowania dziennego.

Dzięki niezwykle drobnej frakcji skorbi amaratus jest lekkostrawny. Jest 5x bardziej lekkostrawny niż znana dotychczas kukurydza. Wartość odżywcza sprawiła że wielu sportowców zaczeło spożywać chrupki z amarantusem. Zawiera więcej błonnika niż otręby owsiane, a poza tym również m.in. skwaleny które opóźniają starzenie, i antyoksydanty które przeciwdziałają chorobom nowotworowym.

Jest dobry w diecie dla osób z celiakią gdyż nie zawiera glutenu.

Amarantus staje się w Polsce coraz bardziej znany i możemy znaleść produkty jak płatki, popping, chlebki musli z amarantusem oraz samo ziarno, lub ziarno amarantusa w mieszance. W tym tygodniu w sklepiku-internetowym są dwie oferty zestawów z amarantusem- zestaw ekologiczny oraz zestaw dobra kaloria

3 komentarze:

Molly pisze...

hej söta du!
hoppas att du får en bra dag och att du känner dig pigg och utvilad :)

tänker på dig och ser fram emot att få träffa dig! take care! kramar

grazyna pisze...

Czytałam już gdzieś o amarantusie i jego zaletach. Ale trudno go znaleźć w zwykłych sklepach...

vegeswiat pisze...

grazyno: tak bardzo a jak juz sie znajdzie to jest drogi, ja kupuje go przez internet, mozna wtedy kupic wiecej rzeczy no i neutralizuje sie koszt przesylki:)