środa, 6 stycznia 2010

Spożywaj soję!

Dzień doberek wam wszystkim, czuję się trochę lepiej, ale wciąż głowa mi wręcz pęka, dziś zajęcia są jednak odwołane więc będę sobie tak spać w domu. Pomyślałam sobie że postaram się przekabacić was do spróbowania mleka sojowego, które nawet nadużywam, a to dlatego że nie zawiera laktazy.

W Chinach już od lat cenią wysoką zawartość białka w soii, istnieje kilka odmian soii do wyrobów używa się jednak najczęściej tej z żółtymi ziarnami. Mleko sojowe jest popularnym chińskim napojem, szczególnie cenionym na południu Chin oraz w diecie kantońskiej.

Wynalazcą jest Liu An który miał odkryć technikę produkcji, 164 r.n.e za dynastii Han. Podobno odkrył też że mleko poddaje się koagulacji i w ten oto sposób odkrył tofu.

Soja rozwija się przez 150-200 dni w gorących i wilgotnych obszarach, roślinka ma ok. 80cm wysokości, ma ona białe lub fioletowe kwiaty które przetwarzają się z czasem w strączki zawierające od 1-4 nasion soii.

Mleko sojowe powstaje z ziaren soii. Najpierw są one namaczane, przez co najmniej 3h, proporcja soii do wody to 1:10, tzn 10x tyle wody co soii. Po namoczeniu uciera się ziarna aż do utrzymania gęstości którą ma nieć mleko, mleko jest filtrowane a potem gotuję się je przez 15-20 min w celu zawicia zarazków. Opisana metoda produkcji to metoda Chińska w Japoni filtruje się mleko po gotowaniu, dlatego też tofu Chińskie jest cieńsze od Japońskiego.

Mleko sojowe zawiera podobną ilość białka do mleka krowiego, oprócz tego zawiera kwasy omega 3 i 6, oraz wiel tłuszczów nienasyconych, tzn tych dobrych.

No i przede wszystkim nie zawiera białka mleka czy laktozy i nadaje się dzięki temu jako mleko dla osób uczulonych na nie.

Mleko sojowe dostępne jest teraz w różnych smakach.

Brak komentarzy: